Jesteś tutaj: benjamin.edu.pl > Płaczliwy brzdąc > Czerwone i ropiejące oczka

Jak utrzymać się na studiach

Studiowanie w innym mieście to ogromny wydatek finansowych. Jak utrzymać się na studiach Trzeba opłacić mieszkanie bądź wynajmowany pokój, wyrobić bilet miesięczny, mieć pieniądze na wyżywienie, nie zawsze zapasy od mamy wystarczą na cały miesiąc. W trakcie sesji pieniądze są potrzebne na skserowanie notatek, książek czy skryptów.

Jeśli jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej możemy starać się o stypendium socjalne, zapomogę materialną, a już na II roku o stypendium naukowe. Jak utrzymać się na studiach Na każdej uczelni jest Dział Spraw Socjalnych. Trzeba się dowiedzieć jakie dokumenty przedstawić i w jakim terminie. Zazwyczaj są to zaświadczenia z Urzędu Skarbowego, zaświadczenia z Urzędu Pracy itp.

Czasem studenci pracują na weekendach w supermarketach przy wykładaniu towaru bądź roznoszą ulotki po mieście. Jeśli mają więcej czasu wolnego to podejmują się pracy w barach, kawiarniach jako barmani czy barmanki. Jak utrzymać się na studiach Zawsze to jakiś grosz do studenckiego budżetu wpadnie, który jak wiadomo nie jest za duży.